František Kop Quartet

Soubor vznikl na počátku roku 1995 ku příležitosti účinkování na festivalu Pražské jaro. Současné složení tvoří vedle vedoucího souboru saxofonisty Františka Kopa (1959) pianista Petr Malásek (1964), baskytarista Martin Lehký (1973) a bubeník Pavel Zbořil (1962).

Ve výběru repertoáru je kladen důraz na vlastní tvorbu (Kop, Malásek), která směřuje k větší prokomponovanosti jednotlivých skladeb. Stylové rozpětí původních kompozic je poměrně široké, protože se inspiruje rozličnými hudebními vlivy (blues, funk, latin, free).

Soubor se ale také nevyhýbá interpretaci jazzových standardů a skladeb velikánů moderního jazzu (J.Coltrane, W. Shorter, T. Monk a další).

 

František Kop quartet

Zleva Petr Malásek  Martin Lehký
František Kop  Pavel Bady Zbořil

 

Petr Malásek (1964) - biografie

  V roce 1985 absolvoval pražskou konzervatoř (obory klavír a skladba) a v roce 1990 Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (obor kompozice).

  Tvoří kromě skladeb tzv. "vážné hudby" (Metamorfózy pro symfonický orchestr, Koncert pro flétnu a smyčce, Koncert pro klavír a big band) má na svém kontě téměř devadesát hudebních složek k filmům, televizním inscenacím i divadelním představením.
   Jako pianista, aranžér i jako producent se podílel na natočení několika desítek gramofonových alb. Od roku 1990 spolupracuje s šansoniérkou Hanou Hegerovou, se kterou již účinkoval na divadelních scénách téměř celé Evropy a v letech 1994 a 1996 absolvovali dvě úspěšná turné po USA a Kanadě a již několik let jej váže spolupráce s předním českým houslistou Jaroslavem Svěceným.

 

  Kromě spolupráce s nezávislou choreografkou Monikou Rebcovou (mj. představení "Zahrada" pro Londýnský taneční festival) vytvořil hudbu k "art-magicalu" Kráska a zvíře (choreografie - Petr Zuska, režie - Vlastimil Harapes), dětský balet ,Čertoviny" (choreografie - Dana Morávková, režie - Zdeněk Troška) a baletní muzikál "Edith, vrabčák z předměstí" (choreografie a režie - Libor Vaculík) pro divadlo J.K.Tyla v Plzni.
  V posledním desetiletí velmi úzce spolupracuje se souborem baletu Národního divadla v Praze - v týmu s režisérem Josefem Bednárikem a choreografem Liborem Vaculíkem se podílel na vytvoření hudební složky k baletům Čajkovskij, Coppélia, Isadora Duncan a zkomponoval původní hudbu k taneční komedii Někdo to rád... (choreografie - Libor Vaculík, režie - Vlastimil Harapes).
  V letošním roce se podílel jako skladatel na mezinárodním projektu ,Rodinné příběhy" ve spolupráci s Českou televizí a zkomponoval hudbu k úspěšné filmové pohádce režiséra Zdeňka Trošky "Z pekla štěstí II".

 

Pavel "BADY" Zbořil (1964) - biografie

V roce 1985 ukončil plzeňskou konzervatoř v oboru bicí nástroje. Ještě v době studií hraje na XV. Mezinárodním Jazzovém Festivalu v Praze a také na festivalu ve Švédsku Jazz & Blues. Po té odchází do Prahy, kde začíná hrát na pražské klubové scéně a zároveň nastupuje do Big Bandu Radia Praha (1988).


PŮSOBIL:

Michal Gera Quartet,Vojtěch Eckert trio and Sandy Lomax, Emil Viklický, Karel Růžička David Doružka JAZZ PRESS, JAZZ FACE Miriam Bayle, Piotr Baron, Christian Rover a Jaromir Honzák, Benny Bailey, George Mraz, Benny Golson, Najponk

 

 

FESTIVALY:

Jazz Middelheim Antverpy (Petr Kořínek Quartet)
International Festival Montreal
(David Doružka Trio)
Bratislavské jazzové dny
Jazzkevat Finsko (Karel Růžička Qurtet)
Jazzovy Festival Přerov (Benny Golson)

DISKOGRAFIE:

Veleband, tribute 60th anniversary of Karel Velebný" (Arta records)
Veleband ,Hic Sun Leones" (Arta records)
Luboš Andršt ,IMPRINTS" (Arta records)
Emil Viklický Trio ,SUBWAY"(Gema)
Jazz Face ,RESOLUTIONS" (Arta records)
Christian Rover Trio, NEW YORK IMPRESSIONS" (Gema)

 

Jaromír Honzák, GETTING THERE TOGETHER" (pylyjazz)
SPRING ROLLS QUARTET- Karel Růžička jr., G.Jonas, R.Balzar (Cube)
Roman Pokorný Trio ,BLUE POINT (Arta records)
Emil Viklický presents Benny Golbin
"An American in Prag"
J.A.R. (Sony Music Bonton)
- Frtka
- Mydli to
- MeinKampfunk
- Homo fonkianz


AKTUÁLNÍ TAJMING:

J.A.R., Sax Time Beda Šmarda, Miriam Bayle, Big Band Radio Praha, František Kop Quartet

 

Martin Lehký (1973) - biografie

studium hry na kontrabas na Státní konzervatoři v Praze

studium hry na baskytaru na Konzervatoři J. Ježka

je členem Radio Big Bandu F. Slováčka

spolupracuje s předními osobnostmi jazzové scény (M.Svoboda, J. Stivín, atd.)

doprovázel řadu zahr. hudebníků (J.Moody, V.Mendoza, T.Lakatos).

v současné době je členem kvartetu F. Kopa a tria Sax Time B. Šmardy.